Бойните изкуства според класическото разбиране на понятето включват в себе си всички видове азиатски системи за самозащита и водене на борба със и без хладно оръжие срещу един или повече противници. В последно време много автори и практикуващи използват словосъчетанието бойни изкуства за абслютно всички такива системи, независимо в коя точка на света са възникнали. През миналия век се наблюдава процес на превръщането на много от бойните изкуства в спортни дисциплини (бойни спортове). В по-малка степен се наблюдава и обратният процес.
Крав Мага
Крав Мага е съвременна система за самоотбрана, създадена от израелци. Te използват ръкопашния бой като начин на оцеляване, а не като бойно изкуство. Системата е базирана на естествени реакции, прости движения и агресивни защитни принципи. Тренировките по Крав Мага се водят възможно най-реалистично. Важна част от подготовката на трениращия е симулацията на реални нападения. Поради това, че Крав Мага е система за обучение на армейски подразделения, методиката на обучение е разчетена така, че да може да бъде изучена в максимално кратки срокове. Много се разчита на простотата на техниката, така че дори да се наложи още след първия урок да се използва на улицата, тя да е максимално ефективна. Залага се повече на ефективността, отколкото на ефектните изпълнения. Примерно при много други бойни изкуства съществуват раздели за самозащита, но ако другите учат как се действа при проведен захват, то в Крав Мага ще ви научат и как да действате, докато противникът посяга да направи захвата. Изключително високата ефективност на Крав Мага е доказана във времето. Не трябва да забравяме, че на израелските сили за сигурност (армия, полиция, охранителни служби и др.) им се налага всекидневно в продължение на десетилетия да влизат в стълкновения, в които най-добре се е проверила системата им за ръкопашен бой. Крав Мага е обявена за най-простата, ефективна и естествена система за самозащита. В тренировките се изучават методи за самоотбрана от пръчки, бутилки, ножове и всичко от обкръжението, както и огнестрелни оръжия.
Азиатски бойни изкуства
Азия е континентът, където бойните изкуства получават изключително добро развитие, и където имат най-силни традиции.
История
Въпреки че различни писмени източници говорят за практикуването на различни видове борби и бойни умения от най-дълбока древност, за основател на съвременните бойни изкуства се приема легендарният Бодидхарма. Той е бил будистки монах, основоположник на учението зен. Живял е през 6 век от новата ера. Роден е в Индия, която напуска за да провъзгласи своето учение по света. Смята се, че той е основател на също така легендарния манастир Шаолин. Бодидхарма противопоставил своето учение на даоизма, като казвал, че за да се постигне Просветление (Сатори) е нужно да надмогнеш съзнанието си и да постигнеш пълен контрол над него. А за да направиш това е нужно първо да надмогнеш тялото си. За целта той създал няколко комплекса от физически упражнения, които учениците му е трябвало да практикуват всеки ден. Тези упражнения послужили по-късно за основа на първите форми в бойните изкуства.
Философия
Повечето азиатски бойни изкуства са тясно свързани с будизма и по-конкретно със зен будизма, но съществува и друга голяма група, предимно китайски, така наречени меки стилове, които са свързани с даоизма.
Видове
* Според начина на водене на бой биват:
o Ударни — В тази група се включват Карате, Кендо, У Шу и др.
o Тип борба — например Джудо, Айкидо, Джуджуцу и др.
За отбелязване е, че повечето традиционни стилове бойни изкуства са комплексни системи, в които се употребяват както хвърлящи, така и удрящи техники.
* Според маниера на изпълнение на техниките могат да бъдат:
o Твърди — Карате, Таекуон-до, Шао лин кунг фу и др.
o Меки — Айкидо, Тай чи чуан, Па куа и др.
Тук също можем да отбележим, че много от стиловете включват в себе си както меки, така и твърди техники.
* Според географското разположение на школата родоначалник:
o Японски — Карате, Джудо, Кендо и др.
o Китайски — У Шу и др.
o Корейски — Таекуон-до, Танг Су До, Хапкидо, Те кион и др.
o Виетнамски — Виет во дао и др.
o Филипински — Кали, Пенджак силат и др.
o Съществуват още индийски стилове, тайландски и др.
* Според степента на въоръженост:
o С оръжие — Кендо, Кюдо, Кали и др.
o Без оръжие — Джудо, Карате и др.
Тук също трябва да отбележим, че нормално във всеки традиционен стил успоредно с техниките с оръжия се изучават и техники на борба без оръжие, срещу въоръжен или невъоръжен противник.
* Според спортната насоченост:
o Със спортна насоченост — Джудо, Карате, Таекуон-до и др.
o Без спортна насоченост — Хапкидо, Айкидо, Тай чи чуан и др.
Голяма част от стиловете имат едновременно спортен, традиционен и практически раздел.
Източник:Уикипедиа.